Olajos szeborrea (seborrhoea oleosa)

Jellemzői: Zsírosán fénylő, fakó színű, sokszor sárgásán faggyús árnyalatú. Az arc középvonalában, de nem ritkán az egész arcon sok szürkésfekete, könnyen eltávolítható comedo (mitteszer) látható. A faggyú olajsavtartalma fokozott, a bőrfelszínt bevonó fényes réteg gátolja a bőrlégzést. A faggyú serkenti az elszarusodást, ezáltal a szőrtüszők kivezető nyílása eltömődik, a faggyú nem tud ürülni, kis faggyúdugaszok (comedók) keletkeznek.

Kialakulásának okai:

  • a hajlam örökölhető (mediterrán alkat)
  • androgén (férfi nemi hormon) túltengés
  • pszichés megterhelés (stressz)
  • levegő-, napfény-, mozgáshiány
  • helytelen táplálkozás (zsíros ételek, túl sok állati fehérje)
  • nem megfelelő kozmetikumok használata (kőolajszármazékok!!!)

Kezelése: Nagyon fontos a bőr koptatása, radírozása, hogy az elszarusodott réteget eltüntessük, ami által a faggyú normálisan tud ürülni. Használjunk faggyúmirigy-működést szabályozó készítményeket. Sokat tartózkodjunk friss levegőn, kerüljük a dohányzást és a hormonháztartást megzavaró vagy befolyásoló gyógyszerek szedését (fogamzásgátlók, szteroid tartalmú készítmények. Javasolt kozmetikai készítményeket itt találod.

Korpás szeborrea (seborrhoea sicca)

Jellemzői: Fénytelen, sápadt szürkés színű, tág pórusú, korpázóan hámló, zsíros, érdes tapintású. Gyakran "húzódik", gyulladt. Mosakodás után sokszor úgy reagál, mint a zsírhiányos bőr, ezért gyakran keverik vele - ami a kezelésük különbözősége miatt súlyos következményekkel járhat. A zsírhiányos bőrrel ellentétben tele van nehezen ürülő fekete és fehér comedókkal.

A faggyúban a koleszterin-észterek aránya megnő, ennek következtében a comedók állaga kemény, fokozottabb az elszarusodás, mint az olajos szeborreánál, ezért a bőrfelszínre alig kerül faggyú. A korpás szeborreát mindig felszíni vízhiány kíséri. Mivel a bőrfelszíni emulzió nem megfelelő, funkcióját nem képes tökéletesen ellátni. A bőr érzékenyebbé válik, gyakran alakul ki ún. szeborreás gyulladás (dermatitis seborrhoica, azaz a szeborreás dermatitisz).

Kialakulásának okai: Hasonlóak, mint az olajos szeborreáé, de hozzájárulnak még a helytelen táplálkozási szokások és az emésztési problémák is. A korpás szeborrea - sajnos - urbanizált korunk velejárója. A nagyvárosi életforma (rendszertelen étkezés, szinte csak fehérjéből és szénhidrátból álló táplálkozás, ásványi anyag- és vitaminhiány, rossz levegő, mozgáshiány, dohányzás, alkohol- és/vagy kábítószer-fogyasztás, stressz, félkész ételek és gyorséttermi étrend stb.) tipikus bőrtünete.

Kezelése: Mivel ez a bőrtípus a megvastagodott szaruréteg és a nem megfelelő életforma miatt élettelen és tápanyaghiányos (ráadásul még gyulladt is), kezelése olyan összetett, hogy érdemes azt szakemberre bízni. Ami nagyon fontos, hogy gyógyulása csak gyökeres életforma-változtatással érhető el. Addig is, amíg erre nem kerül sor, sűrűn koptassuk, radírozzuk az elhalt hámsejteket, alkalmazzunk nyugtató, gyulladáscsökkentő gyógynövényteákból borogatást (zsurlófű, feketenadálytő, cickafark, levendula, kakukkfű), és fogyasszunk, valamint kenjünk rá minél több B-vitamint tartalmazó készítményt (kefir, gabonafélék). -forrás AntalVali